fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

O polskich sprawach na bydgoskiej antenie

Publiczne radio i telewizja w Bydgoszczy nie szczędzą miejsca na wypowiedzi polityków Lewicy, choć głównie posłów na Sejm RP, a szczególnie Jana Szopińskiego. Fakt wart jest odnotowania. Przy okazji konferencji prasowych na lokalną antenę trafia także poseł lewicy z Bydgoszczy Krzysztof Gawkowski.

Programy/audycje funkcjonujące w cyklach czasowych, to w telewizji „Punkt wyjścia” i „Prawo głosu”, a radiu PiK „Radiokonferencja”.

Tak się złożyło, że we wszystkich trzech gościł ostatnio poseł Jan Szopiński.

W „Punkcie wyjścia” (nadawanym w każdą niedzielę o godz. 11,oo w TVP Bydgoszcz) 12 września br. uczestnicy dyskusji odnosili się do podatków, czyli 30 000 zł kwoty wolnej od podatku i podniesienia progu podatkowego do 120 000 zł. Mówili o podatku korporacyjnym od największych firm  i podniesieniu składek zdrowotnych oraz podatkowych propozycjach przedstawionych w ramach Polskiego Ładu.

Omówili także konsekwencje sobotniej wizyty w Polsce kanclerz Niemiec Angeli Merkel (tuż przed zakończeniem kariery politycznej, po 16 latach sprawowania funkcji) i jej spotkania z premierem Mateuszem Morawieckiem. Gośćmi programu byli: europoseł Kosma Złotowski – Prawo i Sprawiedliwość, poseł Jan Szopiński – Lewica i radny Inowrocławia Damian Polak – Solidarna Polska.

szopinski punkt wyjsciia 12.9

Jan Szopiński – z uznaniem przyjmowane są kwoty wolne od podatku i podniesiony próg podatkowy, natomiast wśród przedsiębiorców dyskutowane są rozwiązania dotyczące składki zdrowotnej. Ustawa, która trafi do prac sejmowych powinna w sposób przejrzysty wyjaśniać wszystkie zreformowane mechanizmy, bo obawa jest taka, że skoro 90 % społeczeństwa zyska, albo będzie to dla ich kieszeni reforma obojętna, to czy pozostałe 10 % nie zapłaci za tę reformę podatków za dużo?

Wizyta pożegnalna Angeli Merkel – a jednak wypowiedź urzędującego ciągle kanclerza, dobrze rokuje stosunkom wzajemnym (główny partner gospodarczy), także przez niekonfrontacyjne wypowiedzi premiera Morawieckiego, których ze zdziwieniem wysłuchałem. Zapewne kanclerz Niemiec wie, że nie jesteśmy zadowoleni z Nord Stream II.

***

Kolejnym programem TVP Bydgoszcz z udziałem posła Szopińskiego było „Prawo głosu” z 13 września br.

Goście debaty rozmawiali również o zmianach podatkowych zawartych w „Polskim Ładzie” oraz o uszczelnieniu przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele.

W programie redaktora Michała Adamskiego gościli: poseł Jan Szopiński (Lewica), radny wojewódzki Michał Krzemkowski (PiS), przewodniczący zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność Leszek Walczak oraz prof. Janusz Golinowski z UKW w Bydgoszczy.

prawo głosu szopinski 13.9

Jan Szopiński – do Sejmu trafi olbrzymi dokument dotyczący reformy podatków, liczący 256 stron i wymagający zmiany 7 wcześniejszych ustaw w jednym druku sejmowym. Zmiany w podatkach to jedno, a drugie to rozwiązania dla rekompensat strat poniesionych przez samorządy z tytułu zmniejszenia wpływów podatkowych z PIT na potrzeby lokalne.

– Rozwiązania dotyczące kwoty wolnej (30 tys.) oraz podniesienia progu podatkowego (120 tys.) lewica poprze, natomiast pozostałe propozycje wiążą się z wyliczeniami, które trudno dziś przeprowadzić, pracują nad tym eksperci różnych politycznych stron i zobaczymy, jak to będzie posłom przedstawione. Szczególnie mocno przyjrzeć się trzeba tym ustawom, które mówią, że samorządy stracą i co dalej?

***

13 września br. poseł Jan Szopiński uczestniczył także w cotygodniowej „Radiokonferencji” na antenie Polskiego Radia Pomorza i8 Kujaw. Prowadziła ją redaktor Magda Jasińska, której gośćmi byli: poseł Tomasz Latos (PiS), poseł Mariusz Kałużny (Solidarna Polska), poseł Arkadiusz Myrcha (KO) i poseł Jan Szopiński (Lewica).

Tematem rozmowy parlamentarzystów było m.in. pytanie: –  czy Polsce grozi Polexit? Dyskutowano także o obecnych problemach w ochronie zdrowia (proteście, postulatach zarobkowych i niedofinansowaniu szpitali).

szopinski radiokonferencja3

Jan Szopiński – wśród licznych problemów, z którymi boryka się służba zdrowia wskazał na uzależnienie wysokości płac pielęgniarek (średnia wieku 53 lata) od wykształcenia, a nie wszystkie mogły ten sam stopień szkół ukończyć, bo ich np. wcześniej nie było. Stąd niesprawiedliwość w wynagradzaniu ich pracy budzi konflikty.

Inny problem, to uwagi do szpitali, które powstają wskutek pracy w warunkach covidowych, kiedy szpitale wiele zakontraktowanych usług nie były w stanie wykonać. Trzeba je uczciwie rozliczyć.

– Wobec wypowiedzi marszałka Terleckiego – mój klub parlamentarny złożył wniosek do marszałek Sejmu E. Witek, aby na rozpoczynającym się w środę, 15 września posiedzeniu izby, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, złożył informację, czy przypadkiem w MSZ nie trwają prace związane z wyjściem Polski z Unii Europejskiej.

 

opr. nim, 14 września 2021 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem