Związane z obchodami 1 Maja uroczystości zorganizowano w wielu miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego. Struktury Nowej Lewicy i związków zawodowych zrzeszonych w OPZZ, stowarzyszenia młodzieżowe i lewicowe organizacje środowiskowe, kobiece i unijne były wśród uczestników wieców, spotkań i pochodów.
1-Majowy pochód z udziałem władz krajowych lewicy i kandydatki na prezydentkę RP Magdaleny Biejat zorganizowano w tym roku w Łodzi, mieście ze szczególnym rodowodem robotniczym i rewolucyjnym.
Piotr Hemmerling: – W tym symbolicznym dniu lewica chce zademonstrować przywiązanie do wartości, które od początków robotniczych strajków w Chicago są ponadczasowe, to: sprawiedliwość, tolerancja, dbałość o ludzi pracy i szacunek dla praw człowieka. Za te wartości wielu oddało swoje życie, zapłaciło krwią w rewolucyjnych i powstańczych zrywach. Centralne lewicowe obchody dzisiejszego majowego święta odbywają się w Łodzi – mieście związanym z tradycjami rewolucji 1905 r. Współczesne dni, to czas wielu wyzwań, z którymi mierzy się lewica. Jestem głęboko przekonany, że obecność naszych lewicowych ministrów w rządzie Koalicji 15 października jest gwarantem tego, że nasze lewicowe ideały będą stopniowo wdrażane.
Najwcześniej, bo już o godzinie 8. pod pomnikiem na nakielskim Rynku zebrały się delegacje działaczy Nowej Lewicy z gmin Nakło nad Notecią, Kcynia, Mrocza i Sadki, które po krótkim spotkaniu złożyły wiązanki kwiatów wspólnie ze współprzewodniczącym Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy Piotrem Hemmerlingiem – I wicewojewodą kujawsko-pomorskim.
Dwie godziny później na Starym Rynku w Bydgoszczy zebrali się na majowy wiec członkowie i sympatycy Nowej Lewicy, z kierownictwem Rady Miejskiej i Wojewódzkiej, bydgoscy radni, członkowie PPS i reprezentanci Młodej Lewicy oraz działacze związkowi i mieszkańcy Bydgoszczy.
Podczas wiecu, który prowadził Julian Błotny-Brzuska z Młodej Lewicy, swoje refleksyjne wystąpienia zaprezentowali – współprzewodniczący RM Nowej Lewicy Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta miasta, przewodniczący Rady OPZZ w Kujawsko-Pomorskiem Harald Matuszewski oraz współprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NL Piotr Hemmerling.
Harald Matuszewski: – Solidarność ludzi pracy jest siłą, która może przeciwstawić się wszelkiemu złu. OPZZ zawsze opowiadało się za dialogiem, broniąc pracowników. W Polsce po 35 latach wciąż jest wiele niesprawiedliwości i podziałów. 1 Maja domagamy się nadal respektowania praw pracowniczych, wyższej płacy, ograniczenia nierówności dochodowych, bezpiecznych warunków pracy, ochrony zdrowia. Bez związków zawodowych nie ma prawdziwej demokracji.
Bydgoska lewica przywołała dokonania w rozwoju miasta pod rządami koalicji z KO, w tym liczne inwestycje w infrastrukturę, komunikację miejską i budownictwo publiczne, uczynienie z miasta stolicy NATO. Wyeksponowana nieopodal Rynku wystawa dokumentuje spożytkowanie ponad 7,5 miliarda zł środków unijnych na rozwój Bydgoszczy w okresie przynależności do Wspólnoty.
Delegacje partii – zarządów i kół oraz organizacji uczestniczących w wiecu złożyły wiązanki kwiatów u stóp Pomnika Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.
Mirosław Kozłowicz: – Ponad 100 lat traktowaliśmy 8-godzinny dzień pracy, a później wolną sobotę za końcowy sukces w tej walce, ale współczesna lewica uznała, że czas uczynić kolejny krok cywilizacyjny i zawalczyć o dalsze skrócenie czasu pracy człowieka. Przed kilkoma dniami ministra pracy i rodziny z Nowej Lewicy ogłosiła wdrożenie dobrowolnego programu pilotażowego skróconego czasu pracy. Z tą samą efektywnością i wynagrodzeniem. Może z 4 dniami pracy, siedmioma godzinami, albo dłuższym urlopem… Wiemy, że nie od razu Kraków zbudowano, ale testowanie takiej reguły m.in. we Włocławku przyniosło dobre wyniki. W tym komunikacie właściwie zawiera się kwintesencja tegorocznego 1-Majowego świętowania. Chcemy mniej pracy! I jest to możliwe! Rzecz w tym, by jej efekty zaspokajały wszystkie ludzkie potrzeby. By większa część życia była dla rodziny, rozwijania zainteresowań czy kształcenia. Przecież wdrażamy nowe technologie cyfrowe, pomaga sztuczna inteligencja, a pracujące, starzejące się społeczeństwo potrzebuje czasu na wypoczynek, na kontakt z wnukami i przyrodą. Może upłynie ileś kolejnych lat, by wdrożyć ten postulat…, ale takie jest nasze lewicowe myślenie o przyszłości.
Tradycyjny, wielki pochód 1-Majowy zorganizowano we Włocławku. Najpierw było spotkanie na bulwarach przy Pomniku Ludzi Pracy, a następnie przemarsz pochodu ulicami Włocławka pod pomnik na Placu Wolności. Na zakończenie, jak co roku, piknik w ogrodach Pałacu Bursztynowego w gronie przyjaciół i znajomych z licznym udziałem seniorów.
Krzysztof Kukucki: – 1 Maja – święto podkreślające walkę o prawa pracowników: godne wynagrodzenie, warunki pracy oraz czas pracy. W Urzędzie we Włocławku oraz w jednostkach podległych i miejskich spółkach od kilku miesięcy pracownicy mogą cieszyć się z krótszego dnia pracy! Wpływa to pozytywnie na ich relacje rodzinne, ich zainteresowania oraz zdrowie. 1 maja to święto nas wszystkich. To właśnie w tym dniu powinniśmy oddać się kontemplacji i zastanowić nad tym, jak ważna jest dla nas wspólnota, praca na jej rzecz, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją budują. To my jesteśmy odpowiedzialni za to jak będzie wyglądać nasza przyszłość, jakie stworzymy warunki do aktywizacji, podnoszenia kompetencji i kwalifikacji oraz do rozwoju.
W uroczystościach włocławskich, które zorganizowali działacze Nowej Lewicy z przewodniczącym Krzysztofem Kukuckim, prezydentem miasta, uczestniczyli radni miejscy oraz poseł Piotr Kowal i senator Stanisław Pawlak. Przypomniano dokonania lewicy w ostatnich latach, która zwyciężała w wyborach, realizowała nowatorski program mieszkaniowy, powielany teraz w kraju oraz testowała formułę skróconego czasu pracy.
Piotr Kowal: – 1 Maja przypomina, że godna praca, uczciwa płaca i silne związki zawodowe to fundamenty sprawiedliwego państwa. Tymczasem PiS i Konfederacja, zamiast wspierać pracowników i działalność Polski w UE, uderzają w ich prawa i prowadzą niebezpieczną grę z Unią Europejską. PiS podważa praworządność, izolując Polskę, Konfederacja otwarcie głosi potrzebę ograniczenia roli UE i sugeruje Polexit. Lewica wybiera inną drogę — solidarność, równość i silną Polskę w silnej Europie.
Stanisław Pawlak: – 1 maja przeszedłem w pochodzie pierwszomajowym ulicami naszego pięknego Włocławka (flagi, uśmiechy, rozmowy, wspólnota!). To wyjątkowy dzień – święto ludzi pracy, dzień solidarności i szacunku dla tych, którzy swoją codzienną pracą budują naszą przyszłość. Oddałem hołd wszystkim tym, którzy ciężką pracą przyczyniali się i wciąż przyczyniają do rozwoju naszego miasta i regionu. To już 21 lat wspólnej europejskiej drogi, nowych szans, rozwoju i współpracy. Dzięki temu Polska, także Włocławek, może czerpać z możliwości, jakie daje silna i zjednoczona Europa.
W Inowrocławiu uczestnicy wiecu majowego zebrali się przy Pomniku Obrońców miasta, gdzie swoje wystąpienia okolicznościowe wygłosili współprzewodniczący Rady Powiatowej Nowej Lewicy Włodzimierz Figas oraz zastępca prezydenta miasta Szymon Łepski. Mówili nie tylko o tradycjach związanych ze Świętem Pracy, wartościach solidarności społecznej i obrony praw pracowniczych. Odnosili się także do zagrożeń bezpieczeństwa, jakie wynikają z trwającej wciąż wojny w Ukrainie i nieprzewidywalnych skutków polityki światowej. Podkreślano wagę obecności Polski w silnej Unii Europejskiej i w NATO.
Włodzimierz Figas: – 1 Maja wskazujemy na wartość pracy, która nadaje życiu sens, ale stanowi też powód szacunku do człowieka i podkreśla jego godność. Ludzie współczesnej polskiej lewicy starają się nawiązać do najlepszych tradycji europejskiego ruchu socjaldemokratycznego. Szczególnie bliskie są nam tradycje i myśl polityczna polskich socjalistów, łączących patriotyzm i dążenia niepodległościowe z walką o demokrację, prawa obywatelskie, pracownicze i socjalne oraz stabilizację gospodarczą.
W Grudziądzu – współprzewodniczący Rady Powiatowej Nowej Lewicy Łukasz Kowarowski i Rafał Heidek spotkali się z uczestnikami wiecu 1-majowego na skwerze przy Pomniku 10 Pomordowanych. Rafał Heidek opowiedział o genezie święta, hasłach niesionych w różnych okresach historycznych przez socjalistycznych demonstrantów, rzeczywistej i dopisywanej treści i jego współczesnych znaczeniach dla lewicy. Natomiast Łukasz Kowarowski przedstawił zebranym drugą okoliczność świętowania, związaną z 21. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i korzyści, jakie także Grudziądz odnotował. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, oddając hołd bojownikom o wolność i ofiarom hitlerowskiej agresji w 1939 r.
Tradycja świętowania 1 Maja trwa także w Mogilnie. Z członkami i sympatykami Nowej Lewicy spotkali się samorządowcy powiatu mogileńskiego składając kwiaty pod pomnikami na Rynku. – To gest pamięci o tych, którzy walczyli o prawa pracownicze i godne warunki życia – powiedział lider powiatowej Nowej Lewicy Tomasz Krzesiński, starosta mogileński. Podkreślił jak ważna dla lewicy jest solidarność i wspólna troska o przyszłość ludzi pracy. Po uroczystości na Rynku zaproszono zebranych do siedziby partii na poczęstunek i kawę.
fot. cmg24.pl
Wszędzie nawiązywano do głównego tematu życia politycznego, czyli trwającej kampanii wyborczej na prezydenta RP. – Nowa Lewica postanowiła wystawić swoją kandydatkę do wyborów prezydenckich. Magdalena Biejat podczas szerokiej kampanii wyborczej prezentuje program partii, uzasadniając potrzebę poparcia lewicowej wizji naszego kraju. Jest Ona głosem kobiet, osób młodych i właśnie ludzi pracy oraz Polski, w której każdy ma prawo do mieszkania, bezpłatnej nauki, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa społecznego.Jesteśmy dumni z naszej kandydatki, bo pokazuje Ona autentyczność, mądrość, opanowanie i pewność siebie. „Lewica ma program – Biejat odwagę”!
8 maja będziemy gościć Magdalenę Biejat w Bydgoszczy – serdecznie na to spotkanie zapraszamy! A potem do urn wyborczych 18 maja! – to głos szefa bydgoskich struktur Nowej Lewicy Mirosława Kozłowicza, który także powiedział: – Pozdrawiamy z Bydgoszczy lewicę w Łodzi – mieście rewolucji 1905 roku, która wspólnie z OPZZ rozpoczyna tam teraz wielki pochód 1-Majowy! Niech się święci 1 Maja!
I jeszcze jeden aspekt kampanijnego tła, także wyraziście wskazanego na wiecu w Bydgoszczy: – Świętując 1 Maja, niepokoimy się coraz mocniej widocznymi skutkami siania mowy nienawiści – w szpitalach w Oleśnicy i Krakowie, czy słowami dyskryminacji i antysemityzmu słyszanymi na debatach kandydatów na prezydenta RP. Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec takich zachowań! Nikt nie może mieć monopolu na polskość, zwłaszcza ludzie o poglądach pokroju Grzegorza Brauna, bo pod biało-czerwoną jest miejsce dla wszystkich!
1 Maja to pierwsze z triady patriotycznych świąt majowych, jutro i pojutrze w ramach tzw. majówki będzie niejedna jeszcze okazja, by refleksyjnie pogadać o naszych polskich sprawach, ważne by znajdować takie ich elementy, które wzbudzą dobre emocje i poczucie przynależności do poważnej wspólnoty z 1000-letnim doświadczeniem, będącym naszą dumą.
Fot. uczestników nadesłane m.in. przez Izę, Małgosię, Tatianę, Juliana, Włodka, Rafała, Stanislawa
Opr. nim, 1 maja 2025 r.